Dlaczego czytamy romanse?

Książki, od czasów, gdy zarówno druk, jak i znajomość czytania i pisania stały się dobrem powszechnym, są jednym z najlepszych przyjaciół człowieka. Pozwalają na poznanie szerokiej wiedzy, odbycie dalekich podróży, zaznajomienie się ze światami fantasy, które w rzeczywistości nie istnieją. I choć obecnie są częściowo wypierane przez bodźce wzrokowe, takie jak krótkie filmiki lub animacje, nic nie zastąpi doznań takich, jak zapach i dotyk papieru, lub wyobraźnia, która pozwala czytelnikowi zapomnieć o całym świecie, podczas czytania książki.

Książki o miłości

Romanse to literatura popularnie nazywana “kobiecą”, chociaż często sięgają po nią również mężczyźni. Książki romans przeważnie skupiają się na wątku mało ambitnym, rzadko podpartym dowodami naukowymi lub historycznymi, za to najczęściej z puentą “i żyli długo i szczęśliwie”. W tradycyjnym romansie występuje On i Ona, dodatkowo jakiś czarny charakter, który ma za zadanie przeszkodzeniu wielkiej miłości, lub inne przeszkody, wokół których toczy się akcja. Oczywiście zostają one usunięte, najczęściej przez głównego bohatera, by – zgodnie z puentą powyżej – para mogła dobrnąć do szczęśliwego finału. W mniej tradycyjnej opcji mogą występować inne konfiguracje bohaterów, Ona może usuwać przeszkody, lub – w ostateczności – romans może skończyć się tragicznie.

Dlaczego książki – romans są tak popularne?

Romanse, pomimo iż rzadko są traktowane jako poważna literatura, są bardzo popularne. Czyta je wiele pań, a i mężczyźni, chociaż rzadko się do tego przyznają, lubią ten rodzaj książek. Głównymi powodami, dla których książki typu romans są chętnie czytane, są:

– wyobrażenie siebie w roli głównego bohatera lub bohaterki,

– odprężenie i relaks przy lekturze, która nie zmusza do myślenia,

– śledzenie losów bohaterów na podobieństwo serialu: mało skomplikowana, wartka akcja potrafi zainteresować czytelnika.

W wielu romansach można znaleźć również przydatne przepisy kulinarne, dyskretnie przemycane porady domowe, miłosne lub psychologiczne. Czytelniczki (lub czytelnicy) traktują romanse jak poradniki życia codziennego, ułatwiające życie zarówno w sferze kuchni, jak i spraw sercowych.