Romans w oblężonym Leningradzie

Książki romans cieszą się popularnością, która nie maleje od dekad. Dzięki nim czytelnicy mają okazję przeżyć całą gamę emocji, jakie towarzyszą rodzeniu się nowego uczucia i dać się porwać fabule, która angażuje ich samych emocjonalnie. Istnieje wiele romansów, które przeszły bez echa, choć kiedyś bawiły czytelników, oraz takie, które przeszły do historii. Istnieją również książki, w których umiejętnie połączono rys historyczny i piękną historię. Jedną z nich jest “Jeździec Miedziany” Paulliny Simons. Książka ta momentalnie stała się bestsellerem na całym świecie.

Miejsce i czas akcji powieści

22 czerwca 1941 roku nazistowskie Niemcy bez ostrzeżenia zaatakowały Związek Radziecki, który do tej pory był ich wojennym sojusznikiem. Rozpoczęła się tak zwana Wielka Wojna Ojczyźniana, a wiele osób uważa, że to właśnie wtedy Adolf Hitler przekreślił swoją szansę na wygranie drugiej wojny światowej. Już w grudniu rozpoczęło się oblężenie Leningradu, które miało potrwać 900 dni aż do roku 1944. W tym czasie miasto zostało okrążone i pozbawione dostaw z zewnętrz, a Niemcy dodatkowo bombardowali magazyny z jedzeniem. Chociaż zimą jedzenie było dostarczane przez zamarznięte jezioro Ładoga, mieszkańcy pięknego miasta zostali skazani na powolną śmierć głodową. Wkrótce nawet zwierzęta domowe miały stać się dla nich pożywieniem. Właśnie w takich okolicznościach rozkwita piękna miłość między dwojgiem ludzi w powieści “Jeździec Miedziany” Paulliny Simons.

Tatiana i Aleksander z Puszkinem w tle

Tatiana jest nastolatką żyjącą z rodziną w Leningradzie, a Aleksander Biełow jest rosyjskim żołnierzem amerykańskiego pochodzenia, który zadłuża się w pięknej dziewczynie. Jego celem jest uratowanie jej życia w czasach, kiedy coraz więcej Rosjan w Leningradzie pada z wycieńczenia. W tych okrutnych czasach rozkwita gorące uczucie, które miało przetrwać przez całe ich wspólne życie. Książka doczekała się znakomitych kontynuacji “Tatiany i Aleksandra” oraz “Ogrodu Letniego”, w których można poznać powojenne losy bohaterów.